1 marca 2015

Procedura aplikacyjna w APIA + KOSZTY
10:54

Procedura aplikacyjna w APIA + KOSZTY

Dzisiaj coś więcej dla dziewczyn które wybierają się na program Au Pair, są na etapie wyboru agencji czy wypełniania aplikacji. Postaram się wam wytłumaczyć krok po kroku najlepiej jak potrafię jak wygląda procedura aplikacyjna w APIA :)

A jeśli słowo Au Pair obiło Ci się o uszy po raz pierwszy i nie masz pojęcia z tym to się je, to możesz zajrzeć tutaj może coś się rozjaśni :)

1. Zaczynamy oczywiście od wysłania zgłoszenia internetowego które można uzupełnić na stronie. 
2. Zgłoszenie poszło w świat za niedługo powinniście otrzymać wiadomość od APIA, potwierdzającą waszą rejestrację, a także link do strony na której będziecie dodawać dokumenty i wszystko wypełniać :)
3. Link jest, dostęp jest. Czas na wypełnianie aplikacji, przy okazji polecam skontaktować się z waszą konsultantką jeśli ona jeszcze tego nie zrobiła.
4. Wypełniamy aplikację, zbieramy dokumenty, zdjęcia montujemy filmik. A czego dokładnie potrzebujecie by umówić się na interviewe?

 - 3 referencje (min. 1 childcare i 1 character, 3 formularz dowolny) te dokumenty sa dostępne w języku polskim, więc można dostarczyć oryginalną polską wersję i swoją własną przetłumaczoną na angielski

Taki bonus o którym chyba mało kto wie. W APiA jest tak że można dodać doświadczenie z dziećmi bez potwierdzania go referencjami. Wpisujemy imię, wiek dziecka co z nimi robiliśmy jak często i w jakim przedziale czasowym. Podliczamy godziny i to wszystko. Oczywiście możemy dodać referencję potwierdzającą to doświadczenie. 
Nie chcę was zmylić wciąż potrzeba 200h potwierdzonych papierkiem. Ale jeśli już to 200h będziecie mieli to resztę możecie dodać bez tego papierka. Mam nadzieję że mnie zrozumieliście :)

 - Jednostronicowa deklaracja medyczna wypełniana przez nas. Jeśli jednak chorowałaś ostatnio na coś poważnego lub masz jakieś choroby przewlekłe to już inna bajka taka w której niestety trzeba iść do lekarz..
 - potwierdzenie odbycia ostatniego szczepienia na gruźlicę – skan strony z karty szczepień
 - skan paszportu
 - skan prawa jazdy
 - skan świadectwa ukończenia liceum/technikum i te sprawy ( jeśli jesteś w 3 klasie to potrzeba świadectwo z drugiej i zaświadczenie z sekretariatu, wydaja od ręki, że jesteś uczniem klasy maturalnej ) 
 - na stronie trzeba umieścić list do rodziny, zdjęcia z dzieciakami i krótkie video (max 3min) moje możecie zobaczyć tutaj :) 

5. Aplikacja wypełniona, pamiętajcie by pozostać w kontakcie z konsultantką, bo teraz ona przejrzy waszą aplikację poprawi list i umówi się z wami na interview
6. Chwila która przeraża wielu czyli Interview, nie jest tak strasznie jak brzmi. Jest całkiem przyjemnie, konsultantki są miłe i pomocne. Sprawdzą wasze dokumenty, zadadzą pytania po polsku i po angielsku a także dadzą do wypełnienia beznadziejny test osobowości więcej o Interview TU.
7. Teraz czekamy czekamy czekamy i jeszcze raz czekamy, aż nasza akceptacja przejdzie przez aplikantkę, Warszawę aż w końcu zawędruję do Londynu gdzie czekać będzie na sąd ostateczny :)
8. Room Otwarty! Teraz kolejna porcja czekania. Czytamy listy, oglądamy zdjęcia, piszemy i rozmawiamy z rodzinami. Tutaj fajne pytania które możecie zadać rodziną.
9. Jesteś tym szczęśliwcem i właśnie znalazłeś swój PM? Gratulację! Teraz pozostaje Ci radość i kolejna porcja czekania na dokumenty wizowe w między czasie wasz room będzie wyglądał mniej więcej tak:


10. Moje papiery szły dość długo ale to wszystko przez święta które były po drodze. Anyway, papiery są? to nie pozostaje Ci nic innego jak wypełnienie wniosku wizowego który do przyjemności nie należy i pewnie będziesz potrzebować pomocy au pair's które sa niezawodne. Następnie opłacacie wizę i umawiacie się na spotkanie wizowe. Z problemami zawsze możecie uderzyć do mnie, mail gdzies tam u góry :)

11. Termin ustalony? To ruszamy do ambasady! W której nie jest tak strasznie!  A później po otrzymaniu wizy czekamy na jej doręczenie przez kuriera.
12. To już można powiedzieć ostatnia prosta do naszej Amerykańskiej przygody. Dostarczamy brakujące formularze typu medical form, criminal record check itp. Wypełniamy pre-departure treninng i inne pozostałości na naszej stronie.
13. Ostatnia formalność formalności to opłata za program równie miła co opłata wizowa. Można powiedzieć że jeszcze brutalniejsza.
14. Pakujemy się, żegnamy z kim trzeba i fruuu, do zobaczenie w Ameryce <3

Więcej powiedzieć wam teraz nie mogę bo sama jestem na etapie szukania rodziny im bliżej USA będę tym więcej informacji się tu pojawi. Edit: Rodzina jest, wylot 1 czerwca, dlatego dołożę tu trochę więcej szczegółów :)

KOSZTY

Gdy przystępujemy do programu wydaje nam się że zapłacimy za program, ubezpieczenie, ewentualnie wizę. Zmieścimy się w danej kwocie powiedzmy 2 tyś. Nie prawda. Przestawiam kosztorys bez ściemy w APIA. Przy czym koszty które mogą się różnić podałam raczej w tej niższej granicy..

Opłata programowa :1390 zł
Opłata za ubezpieczenie nieobowiązkowa: 1450 zł
Zaświadczenie o niekaralności: 30 zł
Prawko jazdy międzynarodowe: 30 zł
Prezenty dla rodziny: ok. 200 zł
Kasa którą zabieramy do US: ok 150$ = 600 zł
Walizki jeśli ktoś nie ma: 300 zł
Wiza: 600 zł
Dojazd do ambasady na lotnisko: nie liczę..
Wycieczka po NY, nieobowiązkowa: 75$

Szczerze boję się podliczać ale grubo ponad 4 tyś wyjdzie na pewno. Miłego dnia :)

A tymczasem życzę wam powodzenia, nie ważne na jakim etapie jesteście. I pamiętajcie że dacie sobie radę, jeśli się boicie to po prostu zróbcie pierwszy krok a później będzie już z górki, zawsze możecie się wycofać jeśli okaże się że jednak nie dacie rady. W razie jakichkolwiek pytań piszcie w komentarzach czy przez google :) 

Trzymam za was kciuki,
Ciao!11 komentarzy:

 1. Ja to wszystko będę wypełniała w październiku i szczerze to nie mogę się doczekać :D Bardzo pomocny wpis :D ;*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzę! Sama ustaliłam sobie datę aplikacji na 5 stycznia czekałam na ten dzień jak dziecko na świętego Mikołaja! :)

   Usuń
 2. dla tych, ktorzy sie tematem interesuja podalas garsc sensownych rad :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe perspektywy musi otwierać taki wyjazd :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę sama zastanowić nad takim wyjazdem, ale będzie to możliwe u mnie pewnie dopiero po licencjacie... ale to musi być niezwykłe doświadczenie - językowe, kulturowe, podróżnicze, osobiste. Nauka na całe życie :)

  Cały czas trzymam za Ciebie kciuki i za wybranie rodzinki !!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie! Jeśli lubisz dzieciaki kochasz podróże, a wiem że kochasz to może warto spróbować nie koniecznie w USA!

   Dziękuje! Kciuk nigdy nie za dużo :)

   Usuń
 5. Dobra robota, u mnie tylko narzekanie i żadnych konkretnych rad haha :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. E tam! Ale to ty masz już swój PM, a ja nie dlatego zapycham czas takimi postami :D Ty masz lepsze rzeczy do pisania!

   Usuń
 6. Ja jestem na etapie zbierania dokumentów, dałam sobie czas do końca marca :-) Czekałam na ten moment zbyt długo, parę lat, jak skończę mgr,.. i w końcu nadszedł ten czas :)))
  Perfect matchu szybko życzę:)
  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie powodzenia, dobrze że w końcu wzięłaś się za spełnianie marzeń :) Dziękuję już jest <3

   Usuń
 7. Super post! Świetnie opisane wszystkie kwestie od a do z. Będę czytać bloga :)

  OdpowiedzUsuń