10 stycznia 2017

Au pair czyli jak spełnić swój American dream.
13:01

Au pair czyli jak spełnić swój American dream.Au pair czyli jak wyjechać do USA nie zostając przy tym bankrutem. 

Wiem, że czasami na bloga trafiają osoby które o programie Au Pair i nie mają zielonego pojęcia, z tego co zauważyłam nigdy nie powiedziałam konkretnie o co cholibka w tym chodzi, a moje wpisy związane z au pair często były zrozumiałe tylko dla osób które są trochę zorientowane w temacie. Dlatego dziś naprawiam ten błąd i oto jest kilka informacji czym jest program Au Pair. Chciałam jeszcze zaznaczyć że jako au pair można wyjechać do wielu krajów, jednak ten wpis będzie głównie dla osób które mają w planach wyjazd do US. Wpis oparty na moich własnych doświadczeniach :)

Idea programu:

Dla kogoś kto słyszy termin au pair po raz pierwszy. Jest to program wymiany kulturowej polegający na wylocie do innego kraju ( np. USA, W. Brytania, Niemcy i wiele innych ) w którym w zamian za opiekę na dziećmi jesteśmy goszczeni przez host rodzinę która zapewnia nam mieszkanie, wyżywienie i kieszonkowe, które w USA wynosi 195 $ tygodniowo.

Dla kogo?

Przede wszystkim jest to program dla młodych ludzi w wieku od 18 do 26 lat włącznie. Myślę, że jest to dobry pomysł na zrobienie sobie tak zwanego 'gape year' po szkole średniej, często też dziewczyny decydują się by wyjechać po ukończeniu licencjatu czy też magisterki. Niektóre w pogoni za marzeniami rezygnują w połowie studiów i wylatują. Dla każdego coś innego :) Program jest przeznaczony dla dziewczyn jak i chłopaków z czego Ci drudzy mają na pewno trudniejszą drogę do spełnienia tego 'american dream'. Jedno jest też pewne trzeba być gotowym na przygodę i mieć chęć by zacząć kompletnie nowy rozdział w życiu który może wiele zmienić. 

Wymagania programu przy wyjeździe do USA: 

- Wiek od 18 do 26 lat
- Ukończona szkoła średnia
- Prawo jazdy
- Komunikatywna znajomość języka angielskiego
- Doświadczenie w opiece nad dziećmi
- Niekaralność
- Możliwość spędzenia roku w Ameryce

Doświadczenie z dziećmi:

Tak jak wcześniej wspomniałam alby wyjechać jako au pair do USA trzeba mieć doświadczenie w opiece nad dziećmi. Musi to być min. 200h potwierdzonych referencjami od osób nie spokrewnionych. Może to być opieka nad dziećmi w przedszkolu, wolontariat, pomoc w nauce,  praca opiekunki czy pomoc sąsiadce. Każda forma spędzania czasu z dziećmi się liczy. Jak to jest w praktyce? W praktyce z liczbą 200h naprawdę nie ma szukać. 500h to taki limit. Jednak nie mówię że dziewczynom nie udało się wyjechać mając 200h. Poza tym umówmy się dziewczyny często trochę ściemniają jeśli chodzi o doświadczenie.

Język:

Wielu z was zanim zdecyduje się na program ma duże wątpliwości co do języka. Ale jak wiemy główną ideą programu jest to by ten język podszkolić. Oczywiście nie można wyjechać do US nie znając tego języka ponieważ tak jak mówią wymogi programu, poziom musi być komunikatywny. Przez przystąpieniem do programu każda z kandydatek bierze udział w tak zwanym Interview i jeśli go przejdzie, co zdarza się w 99% to oznacza że jej znajomość języka jest wystarczająca do tego by wyjechać do Stanów. Takie pocieszenie u mnie na szkoleniu były dziewczyny które ledwie mówiły po angielsku a jednak są w US! Więc język to nie przeszkoda, znajdzie sobie lepszą wymówkę :)

Wybór rodziny:

W niektórych programach wymian międzynarodowych rodzina u której będziemy goszczenie jest nam narzucana z góry. W programie au pair wygląda to trochę inaczej. Otwieramy tak zwany room w którym co jakiś czas pojawiają nam się nowe rodziny wraz z listem i zdjęciami, a czasami również z wieloma innymi informacjami. Piszemy z tymi rodzinami, rozmawiamy na skype i poznajemy dzieci. Jeśli wspólnie z rodziną zdecydujemy że to to, ogłaszany jest tzw. Perfect match.

Agencja:

By wyjechać do USA konieczna jest opieka agencji która zajmuje się wyjazdami au pair, bo bez takiej agencji nie zostanie nam przyznana wiza J-1. Obecnie na rynku Polskim jest wiele agencji, jednak można wyróżnić kilka starszych i polecanych firm. Au pair in America, Cultural Care, Gawo i Prowork. Czym się różnią? Doświadczeniem na rynku i ceną..

Koszty:

A jeśli o pieniądzach mowa. Jechałam z agencją au pair in America opłata programowa wyniosła mnie  1390 zł wykupiłam też ubezpieczenie rozszerzone które kosztowało 1475 zł. Co agencja to to inna cena i naprawdę nie wiem dlaczego sa w nich tak duże różnice. Coś więcej o kosztach i samej procedurze programu. 

Zalety:

Dla wielu z nas wyjazd do USA jest zapewne marzeniem. Dlatego ten program daje możliwość by je w jakiś sposób spełnić. Jest to taki przedsmak dorosłego życia. Pracujemy, zarabiamy, uczymy się jak wydawać pieniądze chociaż początki są trudne..Wciąż jednak mieszkamy w domu z ludźmi którzy mają nad nami jakąś tam kontrolę z jednej strony jest to minus ale gdy się temu bliżej przyjrzeć to mamy przez to możliwość by korzystać z tego roku jak najlepiej. Nie musimy się martwić o jedzenie ani dach nad głową. Mamy szansę by poznać cudownych ludzi, pod szlifować swój język i poznać Amerykę od tej kuchennej strony! Będąc w US trzeba również wziąć udział w wybranym przez siebie kursie w tak zwanym College. Jest to naprawdę fajna sprawa, można iść na kurs językowy, zarządzania, fotografii i wiele wiele innych! Późniejszemu pracodawcy na pewno spodoba się taki papierek z amerykańskiej szkoły :)


Ten post miał za cel przybliżenie nieco na czym polega program au pair nie sposób tego wszystkiego opisać w jednym poście, dlatego zapraszam do innych o tematyce Au Pair. Jeśli macie jakiekolwiek pytania to śmiało piszcie do mnie!

Ciao!

5 komentarzy:

 1. Mam pytanko ,jak myślisz ile wcześniej warto zacząć aplikować. Ja chcę wziąć sb ten gap year, dlatego zacznę aplikować jeszcze w liceum i się zastanawiam jak wiele czasu potrzebuję, żeby naprawdę na spokojnie wypełnić papiery i rozmawiać z rodzinkami, bez nacisku czasu ? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej przepraszam za spóźnioną odpowiedź :)
   Ja zaczęłam cały proces na początku nowego roku w 3 klasie liceum, powoli zaczęłam wypelniać dokumenty, pisać list i nagrywać filmik. Room otwarty miałam w połowie lutego a wyleciałam na początku czerwca :) Wydaje mi się że zabieranie się za aplikację ok pół roku przed wylotem wystarczy! ;)

   Usuń
  2. Dziękuję, bardzo pomogła mi twoja odpowiedź ;)

   Usuń
 2. witaj, ciekawy post o aupairusa:-) podsumowuje wszystko co najważniejsze trzeba wiedzieć o Au Pair :-) jeśli tylko ktoś zacznie się tym wyjazdem interesować. Chciałabym dodać tylko do Twojego posta więcej info o kosztach związanych z wyjazdem jako au pair do USA. Wszystkie przyszłe au pair o to pytają i chcą wiedzieć ile tak naprawdę kosztuje taki wyjazd! Z Prowork Au Pair CAŁKOWITY koszt wyjazdu AuPAIR do Stanów to tylko 1090 zł ( płatne w 2 ratach (190 i 900 zl) w tym nasz zapewnione nieodpłatnie UBEZPiECZENIE w wersji rozszerzonej! It to jest ta różnica, agencje pobierają rożne kwoty za ubezpieczenie, co nie zawsze jest jasno podane. Zatem jeśli wybierasz agencję i chcesz złozyć aplikacje jako aupairUSA warto porównać wszystkie koszty i zapytać o koszt ubezpieczenia :-) Pozdrowienia i powodzenia w prowadzeniu Twojego bloga:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za miły komentarz, a kosztorys na pewno się dziewczyną przyda, pozdrawiam :)

   Usuń